Termomodernizacja budynku to bardzo ważny zarówno pod względem ekonomicznym, jak i ekologicznym zabieg. Poprawa izolacji i wydajności cieplnej pozwala zaoszczędzić opał podczas zimy, co w przypadku większości budynków w naszym kraju przekłada się bezpośrednio na redukcję emisji szkodliwych gazów do atmosfery. Każdy właściciel budynku prędzej czy później podejmie decyzję dotyczącą tego zabiegu i pojawi się najważniejsza kwestia, koszty wykonania. Postaramy się dziś omówić koszty docieplenia domu w przeliczeniu na metr kwadratowy w zależności od kilku składowych.
Kompletna termomodernizacja to inwestycja na lata!
Gold Hand – podłogi Kielce
Dobry materiał to podstawa
Pierwszym ważnym czynnikiem wyceny jest rodzaj materiału użytego do termomodernizacji i jego grubość. Nasz klimat pozwala na osiągnięcie wysokiej efektywności cieplnej już przy styropianie lub wełnie o grubości od 10 do 15cm, co daje nam pewien komfort finansowy w porównaniu do znacznie zimniejszych krajów. Sam materiał jednak musi być położony na ściany przez fachowców. Zachowanie wszystkich zasad montażu i ograniczenie przerw, które i tak należy zabezpieczyć pianką, to szalenie istotne w zapewnieniu pełnego ocieplenia zadanie. Koszta można obniżyć przez położenie cieńszego styropianu, jednak w perspektywie korzystania z danego budynku przez kilkanaście, a nierzadko kilkadziesiąt lat, jest to oszczędność pozorna. Wzrosną koszty ogrzewania, co powoduje stały wydatek każdego sezonu.
Ceny w zależności od miejsca i ekipy
Ceny delikatnie różnią się w zależności od miejsca, w którym to wykonujemy nasze prace. Różnice sięgają kilkunastu złotych z metra. Ceny za położenie metra ocieplenia wraz z tynkiem waha się od 120 do 140 zł za metr kwadratowy w przypadku ocieplenia styropianem, nieco drożej jest w przypadku wełny. Dobrze wyposażona ekipa wyposażona w wycinarkę do styropianu, która to skutecznie przyspiesza pracę, może realizować ją naprawdę szybko. Do tego powinniśmy także doliczyć koszty malowania, które to pozwoli uzyskać pełnię wyglądu nowej elewacji. Jest to koszt nieco powyżej 20 zł za metr kwadratowy.
Artykuł powstał na podstawie informacji ze strony maszynadocieciastyropianu.pl
Termoizolacja na pewno jest dobrym rozwiązaniem zarówno w przypadku domów wielorodzinnych jak i jednorodzinnych. Koszty są spore, ale wykonanie termoizolacji może znacznie mniejszych koszty ogrzewania. Warto również zadbać o szczelne okna i drzwi wewnątrzklatkowe, tak by zniwelować utratę ciepła.
Wykonując termoizolacje należy również brać pod uwagę koszty wykonania nowej elewacji i jej pomalowanie. Bardzo ważne jest by termoizolacja od razu została zabezpieczona. Obecnie można wpisać w wyszukiwarkę np. malowanie elewacji warszawa i znaleźć fachowców do wykonania zlecenia. Przydatne jest również sprawdzenie opinii.
Termomodernizacja w tym artykule to temat opisany w odniesieniu głównie do elewacji, co jest uproszczeniem. Istotne będzie tu szersze spojrzenie na bezpieczne niwelowanie skutków ciepła. Prócz elewacji trzeba mieć na uwadze drzwi i okna. Idąc dalej mamy podłogi.