Kupno akumulatora do samochodu wbrew pozorom nie jest zadaniem prostym. Jak zatem nie popełnić w tym przypadku błędu? Na jaki akumulator warto postawić?

Przede wszystkim tanio akumulatory zawsze należy kupować w specjalistycznym sklepie motoryzacyjnym. Akumulatory sprzedawane w hipermarketach są często źle przechowywane. Trzeba też pamiętać o  tym, że ewentualna gwarancja nie obejmuje naturalnego zużycia akumulatora czy awarii na skutek nieodpowiedniego użytkowania. Poza tym zawsze lepiej zdać się na pomoc fachowca.

Akumulator powinien być zawsze dopasowany do danego samochodu. Nowe auta posiadają na ogół wiele odbiorników prądu czy system start-stop. Potrzebują więc specjalnych akumulatorów typu ECM czy AGM. Są to nowoczesne akumulatory stosowane również w samochodach z napędem hybrydowym. Klasyczne akumulatory kwasowo-ołowiowe w takich warunkach pracy nie posłużą zbyt długo. Dlatego ich zakup nie ma po prostu sensu. Należy kierować się zasadą, że kupuje się akumulator dokładnie takiego samego typu, jaki zastosował fabrycznie producent auta. Jeśli więc samochód posiada zwykły akumulator, nie ma potrzeby montażu w nim nowoczesnego akumulatora AGM. Taka bateria nie będzie wówczas bardziej trwała niż standardowa. Co więcej, może pojazdowi zaszkodzić.

Podobnie jest z prądem rozruchowym czy pojemnością akumulatora. Te o wysokich parametrach przeznaczone są do dużych silników Diesla, które w krótkim czasie wymagają dużej ilości energii rozruchowej. W przypadku silników benzynowych bateria może posiadać mniejszy prąd rozruchowy. Oczywiście, im większa pojemność akumulatora tym lepiej, ale nie należy przekraczać nigdy zaleceń producenta auta. Wówczas bowiem akumulator jest niedoładowany i szybko ulega zużyciu.

Akumulator musi też zmieścić się pod maską samochodu i to w odpowiednim miejscu. Nie bez znaczenia jest więc jego wielkość i kształt. Warto zwrócić uwagę na biegunowość, a więc ułożenie plusa i minusa. W przeciwnym wypadku mogą pojawić się problemy z podłączeniem akumulatora. Przedostatnim istotnym parametrem jest napięcie,  o którym się często zapomina. Obecnie bowiem niemal wszystkie auta posiadają instalacje elektryczne 12V. Osoby, które chcą kupić urządzenie bez wątpienia patrzą na umiarkowanie wysoką cenę. Przeglądanie ofert z filtrem akumulatory ceny nie jest dobrym pomysłem. Tanie akumulatory często sprawiają problemy.