Pomiędzy Świętem Pracy a Świętem Trzeciego Maja, od 2004 roku Polacy celebrują Dzień flagi państwowej. To z biało czerwonymi barwami utożsamiamy się jako Naród kraczący pod godłem Orła Białego. Nie bez przyczyny dzień ten został także uznany za odpowiedni do świętowania polskości i Polaków, którzy wyemigrowali z kraju.

Niewiele z nas, w uniesieniach pierwszych majowych dni pamięta o tym, że data na świętowanie dnia naszej flagi państwowej, nie wzięła się po prostu z kreatywności i fantazji ustawodawców, a jej wybór nie jest przypadkowy. W nocy z 1 na 2 maja 1945 roku pięciu żołnierzy polskich pod dowództwem ppor. Mikołaja Troickiego, dotarło do Kolumny Zwycięstwa w Berlinie, aby następnie wspiąć się na szczyt kolumny i ostatecznie dopiąć swego, tj. zawiesić biało-czerwoną flagę na tej kolumnie.  

W ramach toczących się prac nad ustawą wprowadzającą Dzień flagi państwowej w Polsce, toczyły się dyskusje, a co za tym idzie były zgłaszane poprawki w procesie legislacyjnym w ramach których spierano się, nad wyższością symbolu Orła Białego i biało-czerwonej flagi. Ostatecznie poprawki nie zostały przyjęte i to flaga z historią tworzoną na przestrzeni wieków została uznana za symbol Rzeczpospolitej Polskiej, któremu należy się odpowiednie celebrowanie w ramach majowych polskich obchodów polskości.

Spór o Orła Białego jako symbolu Polski nie był pozbawiony odpowiedniej argumentacji, bowiem górny pas flagi wywodzi się właśnie m.in. od białego orła. Połączone barwy, tj. biały i czerwony razem zaistniały w 1792 r., kiedy to dla uczczenia pierwszej rocznicy Konstytucji 3 maja Polki przewieszały na swych czerwonych sukniach białe wstążki. Następnie kolejno biało-czerwone flagi zdobiły mundury wojskowych, którzy dumnie wraz z orłem nosili je broniąc ojczyzny. Biel jest barwą dobra i czystości, ale także lojalności, pokory i szlachetności. Czerwień oznacza dzielność, poświęcenie, ale przede wszystkim miłość. Tak szlachetnie połączone barwy, o znaczeniu tak głębokim musiały doczekać się swojego święta państwowego!