Czaprak to jeden z podstawowych elementów wyposażenia jeździeckiego. Jego zadaniem jest chłonięcie potu konia, ponadto chroni jego grzbiet przed siodłem, które może oparzyć bądź otrzeć konia. Oprócz tego czaprak pełni również funkcję ochronną siodła przed kurzem i brudem, który zebrany jest w sierści konia. Ponadto czaprak pełni funkcję zapobiegawczą przed wycieraniem sierści przez tylnim łękiem oraz brzegami tybinku.

Czaprak – wyrównanie i amortyzowanie nacisku wywoływanego przez siodło

Czaprak pełni kluczową rolę przy wyrównaniu i amortyzowaniu nacisku siodła. Niemniej jednak pamiętaj, że gdy siodło będzie miało zły rozmiar, poduszki w siodle będą za bardzo lub za słabo wypchane to nawet czaprak nie pomoże. Kluczem do sukcesu i komfortu konia jest dobrze dobrane siodło oraz czaprak. Ponadto czaprak gwarantuje również oddychanie skóry konia, gdy używa się jedynie siodła, bez czapraka, oddychanie skóry konia jest zaburzone. 

Na co zwracać uwagę przy wyborze czapraka?

  Najważniejszy w czapraku jest materiał, z którego został wykonany. Materiał koniecznie musi być oddychający, a przy czym musi również chłonąć wilgoć i odprowadzać ją na zewnątrz. Kolejnym ważny aspektem materiału czapraku jest jego wytrzymałość i odporność na rozdarcie. Zwróć również uwagę na to jak wypełnione są czapraki w rożnych grubościach. Pamiętaj też, że czaprak nie może być za krótki na konia, ponieważ może go uciskać. Za długi również być nie może, z uwagi na to, że w tym przypadku czaprak wycierałby końskie włosy z okolic jego lędźwi. Czy wiesz, że czaprak nie może przylegać do kłębu bezpośrednio? Gdy nałożysz już na konia siodło koniecznie wyciągnij czaprak w tunel, dzięki czemu nie będzie on leżał na płasko na grzbiecie konia. Kolejną kwestią na którą musisz zwrócić uwagę są zaczepy. Pamiętaj, aby umocować je na lamówkę. Lamówka z kolei powinna być wykonana z odpornego i mocnego materiału, a jej kształt powinien być płaski. Aby nic nie uwierało konia, lamówka musi być dobrze wszyta i lekko się wyginać. 

Popularne czapraki dla konia

  1. York Luna – czaprak ten wykonany jest z bardzo dobrego materiału, jakim jest bawełna. Ponadto podszyty jest oddychającą i przewiewną siateczką, a w dotyku jest miękki. Ponadto czaprak ten dostępny jest w kilku wariantach kolorystycznych. 
  2. Xhorsey Cactus – ten produkt również wykonany jest z bawełny. Jest bardzo wytrzymały, odporny na rozerwania i miękki. Charakteryzuje go oryginalny design, ponieważ czaprak jest w kaktusy.
  3. York Neo – kolejny czaprak, który wykonany jest z bawełny. Z uwagi na to, że nie jest zbyt gruby, idealnie nadaje się na lato i wiosnę. Ten czaprak charakteryzuje się tym, że dobrze wchłania pot konia. Produkt jest dostępny w kilku wersjach kolorystycznych. 

Koniecznie doczytaj:

http://www.etnowolomin.pl/kolorowe-czapraki-dla-konia/